Kde začať pri tvorbe názvu firmy a ako na brainstorming? Prinášame vám tipy na vstupy, ktoré si určite zapísať.
Čo je to ideový ježko? Ešte ste o ňom nepočuli? Zrejme áno, len ste možno netušili, že sa tak volá.
Ide o akýsi diagram, kde si do stredu rezervujete miesto pre budúci názov vašej firmy a všade okolo pomocou spájajúcich čiar dopíšete všetko, čo sa s daným menom môže spájať. Nakoniec takýto diagram vyzerá ako ježko, preto ten názov.
A čo všetko bude obsahovať váš ježko? V prvej fáze tvorby je dôležité staviť na brainstorming, tzn. vysypať zo seba všetko, čo vám len napadne, a to bez kritického pohľadu. Aj “blbosti”, ktoré by ste inak vôbec nezvažovali. Necenzurujte sa.
Prečo? Pretože výber názvu firmy je vysoko selektívny proces a v ďalších fázach vám množstvo návrhov odpadne a výber sa bude zužovať. Takto si dopredu zabezpečíte dostatočnú zásobu nábojov, ktoré potom môžete všetky vystrieľať, až kým nájdete ten posledný trefný zásah.
Ideový ježko môže obsahovať napr.:
Ako na to? V prvom rade hádžte do éteru všetko, čo vám jednoducho príde na myseľ. Keď vystrieľate všetky tieto nápady, prichádza na rad systematickejšie uvažovanie a ďalšie pomocné postupy. Tak napríklad…
Nezabúdajte, že v tejto fáze je veľmi dôležitá spontánnosť. Ešte stále nehodnotíte nič z toho, čo ste našli alebo si napísali. Pokojne si ponechajte aj tie úplne najbláznivejšie kúsky. V ďalších častiach seriálu sa dozviete, ako s nimi pracovať, teraz je však podstatné mať ich. Čím viac, tým lepšie.
V jednej z posledných fáz totiž bude selektívny proces prechádzať lievikom s názvom dostupnosť domény a ochrannej známky. A tu nám z tých desiatok pôvodných vstupov ostane naozaj iba pár kúskov. Aby teda bolo z čoho vyberať…
Poďme od teórie konečne už aj k praxi. Skúsme sa pozrieť napr. na názov firmy, ktorej hlavná činnosť bude preprava tovaru. Najskôr si poďme podľa zadania vyplniť ideového ježka. Dôležité je ešte spomenúť, že ak bude firma pôsobiť aj v zahraničí, ježka vypĺňame viacjazyčne.
Výsledok? V tomto prípade povedzme, že ide o firmu, ktorá chce balíky doručovať netradične, formou “osobného kuriéra”, ktorý bude mať meno, bude vždy akýmsi maskotom firmy a jej konkurenčnou výhodou teda bude osobný prístup. Firma bude pôsobiť na medzinárodnom poli a názov by teda mal byť anglický. Malo by zároveň byť na prvý pohľad jasné, v čom firma podniká.
Ak si teda vezmeme základný popis činnosti firmy v angličtine, je to dodanie niečoho, alebo aj delivery. Ak si vezmeme kuriéra ako osobu a jeho osobný prístup, mali by ste ho poznať po mene. Keďže sa pohybujeme v priestore, ktorý hovorí väčšinou po anglicky, zvolíme typické anglicky znejúce meno, napr. Barry. Kuriér sa tak môže v rámci firemnej kultúry teda napr. vždy pri dverách pozdraviť frázou “Dobrý deň, som Barry a prišiel som vám doručiť vašu zásielku!”.
Slová Delivery a Barry majú podobné znenie, dajú sa teda veľmi pekne a nenásilne skombinovať dokopy, aby tak vznikol dobre zapamätateľný novotvar. A presne tak sme vytvorili aj reálny naming pre klienta, ktorý vo výsledku znel DeliBarry. Prepravná spoločnosť s “maskotom” v názve. S osobným kuriérom, ktorého meno je vždy Barry. Tento nápad sa zakladateľom veľmi páčil a nakoniec okolo neho vystavali celú firemnú identitu. Zdá sa to také jednoduché, však?
Ak sa trápite s podobnými úvahami už dlho sami a správne meno pre firmu z vás zatiaľ nevypadlo, môžete sa obrátiť aj na nás. Naming robíme ako službu. Vybrať si môžete z týchto možností: