Čo všetko by ste mali brať do úvahy pri výbere názvu firmy či značky? Hlavne týchto 7 faktorov.
Ak už ste sa rozhodli, čo presne budete robiť a viete aj to, či to budete robiť o 10 rokov tak isto, alebo vám pribudne nová činnosť, potom určite viete, čo bude nasledovať…
Áno, je to rozhodnutie, či chcete konkrétny alebo abstraktný názov. Prečo je to dôležité? Konkrétny názov vám ľahšie pritiahne zákazníka. Ak sa budete volať Farmárske Kurča s.r.o., všetci budú okamžite vedieť, čo robíte a či u vás chcú nakúpiť. To je síce fantastické, no už do konca života (firmy) budete musieť predávať len farmárske kurčatá. Ak viete, že to tak bude a na názov je voľná ochranná známka, smelo do toho. Ak sa vám to zdá limitujúce, mali by ste radšej zvoliť viac abstraktný názov.
Ako má vaša firma pôsobiť? Seriózne? Autoritatívne? Priateľsky? Milo? Zábavne?
Uistite sa, že to viete a že to opäť bude platiť aj o niekoľko rokov. Právnickej kancelárii sa nehodí príliš vyzývavý a funny názov, pretože by jej to uberalo na dôležitosti. Obchod pre deti zasa nemôže mať “suchý” názov.
Pri tvorbe názvu myslite na vašu cieľovú skupinu a na to, aký dojem názov zanechá na zákazníka.
Dĺžka názvu je pomerne ošemetná záležitosť. Sú klienti, ktorí prídu s požiadavkou na 5-písmenkové meno s voľnou doménou .com. V dnešnej dobe takmer nemožné, ak sa nechcete volať xirdz alebo nejako podobne nezmyselne.
Áno, kratšie mená sa lepšie pamätajú, ale tiež to nie je vždy pravidlo. Závisí totiž od toho, či pôjde o novotvar alebo o spojenie plnovýznamových slov. Ak totiž stavíte na plnovýznamovosť, aj dlhšie meno sa bude ľahko pamätať. Krátke meno sa zasa dobre pamätá vtedy, ak je foneticky zvučné a nedolámete si pri ňom jazyk. Najhorší je dlhý novotvar, najmä ak má viac ako 3-4 slabiky.
Ak už viete, kde budete podnikať a kto je vaša cieľovka, je čas zvoliť si jazyk, v ktorom budete názov vytvárať.
Ak ste sa rozhodli pre abstraktný názov firmy, budete to mať jednoduchšie, pretože takéto mená sú často internacionálne.
Aj tu však treba dať pozor na to, ako sa internacionálny novotvar vyslovuje v jednotlivých krajinách a či náhodou niekde nemá nejakú negatívnu či hanlivú konotáciu.
Podnikatelia, ktorí idú pôsobiť na medzinárodnom trhu, často volia aj anglické názvy. Angličtina je univerzálny jazyk a pozná ho dnes takmer každý, teda v našom “západnom” svete. Pozor však na to, ak chcete podnikať aj vonku aj doma.
Našinci to ešte stále s tou znalosťou angličtiny až tak veľmi nepreháňajú, hlavne staršia generácia. Nečudujte sa potom, ak vám pani poštárka donesie doporučený list pre spoločnosť “hapi bóks” a vy sa pri preberaní budete rozčuľovať, prečo nevie správne prečítať váš krásny názov Happy Books.
Ak idete podnikať na slovenskom trhu a zvolíte si slovenský názov, treba si naozaj dobre rozmyslieť, či nebudete expandovať. Takisto pozor na i/y a spodobovanie. Sú totiž kombinácie písmen, ktoré by vašich klientov mohli riadne potrápiť.
Toto rozhodnutie je často vecou autority a “feelingu” firmy. Niekto zvolí radšej krátky a jednoduchý názov, niekto chce spoločnosti dodať vážnosť tým, že do názvu zakomponuje viac slov. Trend je však skracovať a zjednodušovať.
Spomeňte si len pár príkladov medzi veľkými spoločnosťami, ktoré dnes už zrejme registrujete len pod skratkami. Hewlett-Packard je HP, Ernst&Young je EY, Pricewaterhouse Coopers sa zmenilo na pwc. Aj Slovenské Telekomunikácie sa nám časom premenovali na Telekom.
Popisný názov je taký, z ktorého je hneď jasné, čo robíte. Takýto variant je skvelý, ak neplánujete rozširovať svoju činnosť. Ľahko sa pamätá a na branding dáte menej peňazí. Treba však dať pozor na dostupnosť ochrannej známky a zamyslieť sa aj nad tým, čo taká zameniteľnosť.
Ak sa nazvete Zdravé Jogurty s.r.o., o týždeň na to môže prísť na trh váš konkurent s názvom Jogurty pre zdravie s.r.o. a problém je na svete. Zákazníci vás budú slabo rozlišovať.
Záhadný názov bude unikátny a originálny. Ak sa dobre vymyslí, bude v klientoch vzbudzovať zvedavosť a chuť zistiť, čo robíte. Na druhú stranu sa horšie pamätá a klientom bude chvíľu trvať, kým si naň zvyknú. Logicky teda dáte viac peňazí na branding. Zvyčajne však býva pomerne dobre dostupná ochranná známka.
Všetko má svoje pre a proti. Musíte teda len vedieť, čo chcete.
Dôležitým faktorom je i to, kde a ako budete názov používať.
Ak ide o online projekt a ľudia budú názov firmy používať prevažne v písanej podobe, môžete si dovoliť aj trošku experimentovať. Ak budete mať i kamenné obchody alebo budete fungovať na stretnutiach, meno by sa malo dobre vyslovovať.
Predstavte si niekomu diktovať do telefónu názov Ecological Resources Counselling s.r.o. … zbláznili by ste sa do týždňa. Takisto ak plánujete rádio reklamu, TV reklamu či promo na sociálnych sieťach v podobe video contentu. Aj tu je dôležitá dobrá výslovnosť.
No a napokon netreba zabudnúť na skloňovanie. Názov znie super v nominatíve (teda v základnom tvare), ale pri jeho ohýbaní už to až taká sranda nie je? Na tento faktor pozor hlavne pri fyzickom podnikaní. Zle sa skloňujú hlavne novotvary končiace na neprirodzené dvojhlásky ako -eo, -ua a pod.
Ak sa trápite s tvorbu názvu firmy už nejaký čas a zatiaľ ste nič skvelé nevymysleli, môžete sa obrátiť aj na nás. Naming robíme ako službu. Vybrať si môžete z týchto možností: