Na čo myslieť predtým, než si zvolíte názov firmy
Prev Post
Chcete si založiť spoločnosť, ale neviete, ako ju nazvať? Aké vlastnosti by malo mať meno firmy a nad čím by ste sa mali zamyslieť skôr, než si vyberiete svojho favorita?
Vedieť, čo vlastne chcete, je jedným z prvých krokov pri tvorbe mena firmy. Mnohé zadania pre tvorbu mena sú príliš nejednoznačné a je z nich cítiť, že klient sa poriadne nezamyslel nad tým, čo vlastne chce.
Ak si dáte meno firmy vytvoriť profesionálovi, bude sa vás pýtať dôležité otázky, ktoré vám pomôžu utriediť si myšlienky a odpovedať si na otázku, čo vlastne chcete.
Tie otázky môžu znieť napríklad takto…
Prečo je dôležité odpovedať si na tieto otázky? Pretože odpovede vám neskôr pomôžu pri samotnej tvorbe. Nie je dobré nazvať firmu Sladkosti s.r.o., ak chcete v budúcnosti predávať aj slané pečivo. Alebo ju pomenovať Spoločenstvo 30, ak vás o pár rokov môže byť 40.
Pravidlo č.1 je myslieť na budúcnosť a hranice.
Áno, aj miesto podnikania má svoj význam. Prečo? Už len z hľadiska voľby jazyka. Ak začnete podnikať na Slovensku, ale plánujete sa neskôr presunúť aj do Maďarska, asi bude problém, ak napr. produkty nazvete Džemy od Babičky. Takisto spraví rozdiel online podnikanie a kamenný obchod, hlavne v prípade, ak prejdete z jedného aj na druhý. Predstavte si, že sa voláte Online Potraviny s.r.o. a otvoríte si kamenný obchod v Bratislave na tržnici. Ako to bude vyzerať? Nie nadarmo sa vraví, lepšie dvakrát merať a raz strihať.
Nad čím sa teda zamyslieť pri mieste podnikania?
A bolo by toho ešte viac. Pravidlo č.2 teda znie, zamyslieť sa dobre nad tým ako miesto ovplyvní názov firmy.
Mať jasnú víziu nie je len pravidlo z motivačných kníh, ale aj veľmi praktická súčasť namingu. Ak totiž neviete, čo vlastne chcete s celou firmou robiť, ťažko jej dáte dobré meno. Ak máte dobre premyslenú stratégiu, meno sa začne postupne črtať aj samo.
Dobré meno je v prvom rade aj dobrý branding. Ak vymyslíte “suché” meno, za ktorým nie je žiadny nápad a nebude sa s ním dať ďalej pracovať, budete to mať pri tvorbe reklamy ťažké. Ak zvolíte meno, ktoré má nápad a dá sa s ním pekne pracovať, pravdepodobne dizajnér vytvorí premyslené logo so symbolom, copywriter vám vytvorí texty s rozvinutou myšlienkou z namingu a z celej vízie môže dokonca vzniknúť aj vnútorná firemná kultúra.
Nad čím by ste sa teda mali z hľadiska vízií zamyslieť?
Takto by sme sa vedeli pýtať ešte dlho. Pravidlo č.3 však znie, zamyslieť sa poriadne nad tým, ako bude fungovať značka ako celok, nielen samotný názov firmy.
Ak sa trápite s podobnými úvahami už dlho sami a správne meno pre firmu z vás zatiaľ nevypadlo, môžete sa obrátiť aj na nás. Naming robíme ako službu. Vybrať si môžete z týchto možností: